İnovasyon, İnovasyon

Aslında çok klasik bir başlık altında tasarlanan bu yazı içinde bulunduğumuz dönemde dijital-fiziksel, (fijital veya hibrit) formatına hızlıca geçiş sürecindeki Toplantı ve Kongre Turizm’i için birkaç yakın zaman yeniliğini paylaşmak istedik.

Her sektörde olduğu gibi turizmde de inovasyonun kaçınılmaz olduğu bir ekosistemdeyiz.

Turizm sektöründe teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin ilk kullanıldığı mecralar MICE olarak adlandırılan toplantı, kongre ve fuarlar olmaktadır. Bu sebeple turizmde inovasyon, teknoloji ve yenilikler MICE sektöründe başlayarak turizmin diğer dallarına doğru hareket eder.

Önceki senelerde tecrübe ettiğimiz birçok farklı mobil event & etkinlik aplikasyonları, QR kod sistemleri, bulut üzerinden sunum sistemleri artık standart hizmetlere dahil olurken geçen sene de yüz tanıma (FR-Facial Recognation), artırılmış gerçeklik (AR-Augmented Reality), Google gözlük, 3D hologram ile ve 3d yazıcıda hazırlanan yiyecekler gibi inovatif ve çeşitli hizmet sunumları ile karşılaşmıştık.  

Uzmanlar, MICE turizmi için özellikle artırılmış gerçeklik teknolojilerinin, bir adım öne geçeceğini belirtiyor. Sanal gerçeklikten farklı olarak, çevrenin avantajlarını kullandığından, uygulamaların daha da artacağı yönünde.

MICE turizmi için yüz tanıma teknolojileri daha hızlı, daha güvenli ve daha unutulmaz sistemler, görsel hafızamızı da zorluyor. Özellikle büyük hacimli organizasyonlarda hızlı geçiş, güvenli olması açısından oldukça avantajlı ve uzun dönemde bütçe etkin bir teknoloji olarak düşünülüyor.

3D Yazıcılar ile hazırlanan kahve molası ikramları için henüz üzerinde çalışılması gereken bir süreçte olmasına rağmen yakın zamanda kullanıcının kendi menüsünü ayarlamasına kadar seçenekler sunacağı bekleniyor.